אודות

באתר זה פרסמו תלמידי שכבת י"א של בית הספר העל יסודי מכבים רעות - מו"ר, עדויות של שורדי שואה אותם פגשו.
התלמידים שמעו, שאלו, חקרו, תיעדו, צילמו, כתבו, כאבו, התרגשו, בכו, וצמחו.

העדויות כאן כדי לזכור,
כדי שהסיפורים לא יאבדו,
כדי שהשורדים ישמעו,
כדי שהנספים לא ישכחו מהלב,
כדי שידעו כולם מה עלה בגורלם של בני עמנו,
כדי שאנחנו נקיים את חובתנו -לזכור, ודבר לא לשכוח.

פרויקט תיעוד והנצחה של בית הספר העל יסודי מכבים רעות מו"ר, הינו פרויקט שבו בכל שנה,  תלמידי שכבת י"א פוגשים שורדי שואה, מאזינים לסיפוריהם ומתעדים את עדויותיהם.
פרויקט זה הינו חלק מהחזון הבית ספרי, הפרויקט מחזק את תחושת השייכות של התלמידים לקהילה ולעם. במהלך המפגש והתיעוד התלמידים זוכים ללמידה משמעותית וערכית. המפגש עם השורדים הינו חוויה שמטביעה חותם בבני הנוער, הילדים לומדים לכבד ולהוקיר את השורדים.
לתהליך שמיעת העדויות וכתיבתן שותפה כל הקהילה. לצד מורים נרתמים גם הורים לסייע בליווי התלמידים.  תלמידים רבים מתעדים את סיפוריהם של סבא, סבתא, סבא רבא או סבתא רבא שלהם. על פרויקט זה, המתנהל בבית הספר מאז שנת תשס״ט 2009, זכה בית הספר בפרס יד ושם.
בכל שנה שכבת י"א מובילה את טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה על בסיס העדויות ששמעו התלמידים.מדי שנה נאספות העדויות ויוצאות לאור בספר מכובד בהוצאת בית הספר.
השנה, תשפ"ב, 2022 מחזור כ"ט בבית הספר יהיה המחזור הראשון, שיעלה את העדויות לאתר הייעודי שנבנה על ידי בית הספר, על מנת לשמר את הזיכרון.

מהותו של פרויקט תיעוד והנצחה

פרויקט תיעוד והנצחה משלב בין שלושה חלקים  – חובת הזיכרון, שימור הזיכרון והקהילה.

חובת הזיכרון

היא מצוות ה'זכור' של העם היהודי - שרשרת הדורות שאותה הצורר הנאצי ניסה לנתק. הנדר שנדרנו כולנו לזכור ולא לשכוח.

הנדר / אברהם שלונסקי

על דעת עיני שראו את השכול
ועמסו זעקות על ליבי השחוח
על דעת רחמי שהורוני למחול
עד באו ימים שאיימו מלסלוח
נדרתי הנדר לזכור את הכל
לזכור - ודבר לא לשכוח.

דבר לא לשכוח - עד דור עשירי,
עד שוך עלבוני, עד כולם, עד כולם,
עדי יכלו כל שבט מוסרי
קונם אם לריק, יעבור ליל הזעם
קונם אם לבוקר אחזור לסורי
ומאום לא אלמד גם הפעם.

משימת שימור הזיכרון אינה פשוטה, "כי מדי דברי בו זכור אזכרנו עוד" (ירמיהו ל"א י"ט) אומר לנו הנביא. אם ברצונכם לזכור עליכם להיות פעילים, לדבר, לספר, לכתוב, לפרסם. היום התפקיד חשוב עוד יותר. שורדי השואה מזדקנים והולכים לעולמם, ובעוד שנים לא רבות כבר לא ניתן יהיה לשמוע עדות מפי שורד שואה. על כן מוטלת עלינו האחריות לשמוע, לספר, לכתוב, לפרסם ולהעביר את העדויות לדור הבא.
פרויקט תיעוד והנצחה מחבר את כל הקהילה.
התלמידים פוגשים את הזקנים, ההורים והמורים עוזרים ומלווים, הילדים נחשפים לסיפוריהם של השורדים ומתמלאים רגשות טהורים של חמלה והזדהות. פעמים רבות המפגשים הללו מניבים קשרים וחברויות, הם עשויים להפיג בדידות של זקן והשורדים יכולים להיות כתובת ודמות להשראה עבור הילדים.

״כל מי שמקשיב לעד הופך לעד״
(אלי ויזל)

דבר המנהלת

אשר אוד, אוד מוצל מאש, נולד בפולין בשם אנשל שרצקי והיה  ניצול מחנה אושוויץ בירקנאו. אשר עלה לארץ בשנת 1945 ולקח חלק פעיל במלחמות ישראל ובהקמת המדינה ופיתוחה.
במשך עשרים השנה האחרונות לחייו הקדיש אשר את מרצו וזמנו לספר את סיפורו האישי לתלמידים ולאנשי מערכת הביטחון במסגרת מסעות לפולין וגם במפגשים בארץ.
וכך כתב אשר: "רבות המחשבות המתרוצצות במוחי....עד כמה הילדים מסוגלים לתאר לעצמם ולהבין את אשר עברנו כאן? עד כמה זה חודר למודעות שלהם? מה יישאר על מנת להעביר הלאה?..."
כמו לניצולי שואה אחרים, גם לאשר אוד ז"ל חשוב היה לספר לדור הצעיר את סיפורו האישי מתקופת השואה. לשמר את זיכרון התקופה האפלה ולהנחיל את התודעה למשמעות כוחה של רוח האדם.
מדי שנה, תלמידי שכבת י"א בביה"ס מכבים רעות מו"ר מקשיבים לסיפורים,  משמרים את הזיכרון ובכך מגשימים  את משאלתם של מי שהיו שם.
שימור הזיכרון הוא ביטוי להערכה ולהוקרה כלפי  אלה שנרצחו בשואה ואלה ששרדו. שימור הזיכרון הוא  הבטחה להבנת משמעות קיומה של מדינת ישראל  ולהבנת האחריות של כולנו לשמור עליה ועל ערכיה.
תלמידים יקרים, אני בטוחה כי החוויה אותה עברתם בתהליך ההקשבה לעדויות והעלאתן על הכתב, תישאר אתכם כחוויה משמעותית לכם ולמי שזכו לספר לכם את סיפורם האישי, או את סיפור בני משפחתם. תודה לכם על שהבנתם את משמעות השליחות, האחריות והזכות שבעשייה זו. אוסף הסיפורים המוצגים כאן, הוא תוצר של עבודתכם הבוגרת, המסורה והרצינית.

בהערכה רבה
אסנת בן צרויה
מנהלת החטיבה העליונה

צרו איתנו קשר

שדות המסומנים בכוכבית (*) הינם שדות חובה
תודה!
פנייתכם התקבלה.

ניצור אתכם קשר בהקדם.
קרתה תקלה במהל שליחת הטופס. אנא טענו את העמוד מחדש ונסו שנית.
במידה והתקלה חוזרת, ניתן לפנות אלינו במייל: mor.teud@gmail.com